Tarnobrzeg – niegdyś stolica polskiej siarki – dzisiaj spokojne miasto, w którym na miejscu dawnej kopalni powstał duży zbiornik wodny. W świadomości współczesnej młodzieży to właśnie Jezioro Tarnobrzeskie jest symbolem miasta.
Okres prosperity i najlepszych lat naszego miasta jest dość dobrze udokumentowany. Wszak była to duma PRL-u. Poświęcono mu liczne filmy, reportaże, książki, wydawnictwa zakładowe itp. Natomiast ciężko jest znaleźć materiały z początków przekształcania się kilkutysięcznego, prowincjonalnego miasteczka w stolicę polskiego przemysłu siarkowego.
Nasz film ma być rodzajem filmowego portretu miasta, które zmienia swoją tożsamość. W latach 50. ub. wieku do miasta przybywają mieszkańcy okolicznych miejscowości, znajdując tu pracę i społeczny awans. Tarnobrzeg zasiedlają napływowi specjaliści górnictwa ze Śląska i innych regionów Polski. Tworzy się nowe społeczeństwo.
Dzisiaj żyje już niewielu pionierów tamtych czasów. Chcemy dotrzeć do nich, pozyskać ich relacje i opowieści o początkach „siarki”, aby nie popadł w zapomnienie kilkudziesięcioletni epizod, który stworzył współczesny Tarnobrzeg.
To będzie film o pamięci i przemijaniu.
Zapraszam do współpracy.
Aleksander Dyl
Tarnobrzeg
[serious-slider id=”7″]